hledat
E-shop Online Offline Po-Pá: 06:30 - 15:30

Online Offline +420 724 844 471

Prodejna Online Offline Po-Pá: 08:00 - 17:00 So: 08:00 - 12:00

Online Offline +420 727 895 291

V nákupním košíku zatím žádný autodoplněk nemáte.
Zobrazit katalog

Specialista  na autodoplňky v  Ostravě

E-shop Online Offline Po-Pá: 06:30 - 15:30

Online Offline +420 724 844 471

Prodejna Online Offline Po-Pá: 08:00 - 17:00 So: 08:00 - 12:00

Online Offline +420 727 895 291

Stěrače na auto a vše kolem nich

Když se řekne slovo stěrač, jsou takoví které první napadne vrzání gumiček, někteří si vybaví špinavé a rozmazané sklo a ti, kteří již mají prověřený typ nebo značku napadne skvělá jízda i za deště. 

Co byste tedy o stěračích měli vědět? Pojďte, podíváme se společně na to. 

JAKÉ TYPY STĚRAČŮ MÁME a které jsou vlastně nejlepší?

1. Pokud pomineme rok 1903 a první stírací lišty na světě, mezi nejznámější patří klasické ramínkové kovové stěrače. 

Tento typ stěrače je již v dnešní době historií, nicméně někteří zákazníci na něj stále nedají dopustit. Největší výhodou je určitě cena, ta se může oproti kvalitním bezramínkovým lišit o 50 - 60%. Tyto stěrače nabízíme např. od firmy Hella v délce 500 mm za 120 Kč a Bosch Aerotwin za 290,-. Mezi nevýhody kovového stěrače patří špatný přítlak při větších rychlostech. Některé modely tento přítlak mají většinou na řidičovém stěrači, je to však vyjímkou. Z dalších nevýhod je ústrojí čepů, které v zimě můžou zamrzat a při delším užívání rezavět. Pokud se budeme bavit o designu, ten se k dnešním moderním automobilům také nehodí. FLATový stěrač je jednodušší a čistý. 

2. Hybridní stěrače jako alternativa mezi kovovým a FLAT

Hybridní stěrač má unikátní konstrukci spojující v sobě výhody ploché i tradiční konstrukce stěračů. Tyto stěrače nabízí např. firma Denso nebo Compass. Nicméně na trhu nejsou příliš rozšířené, je to díky plochým stěračům FLAT, které jsou momentálně svými vlastnostmi nepřekonány. 

3. FLAT, bezraménkový stěrač, banán, tak se říká stěračům, které dominují trhu

FLAT stěrače jsou konstrukčně navrženy bez kovových nebo plastových držáků, spojů, čepů a závěsů. Např. v případě stěračů Aerotwin od společnosti BOSCH tvoří konstrukci dvě napnuté HIGH-TECH paralelně uložené lišty z oceli Evodium. Ty se skvělé přizpůsobí čelnímu sklu. Aby tyto lišty perfektně padly, jsou vloženy do aerodynamického spoileru, který tvoří perfektní přítlak. Konstrukce tohoto typu stěrače se však může měnit v závislosti na výrobci. Těch máme spoustu, vyjmenujeme ty nejznámější, tady jsou: Bosch, Valeo, Sheron, Lucas, Compass, Oximo, Heyner, Alca, SWF, Champion ... Naše nejoblíbenější jsou však BOSCH Aerotwin. Prodáváme je již 10 let a sami zákazníci na prodejně pějí na tento model samou chválu. Pokud budete na internetu hledat informace, určitě narazíte i na testy, kde doposud tyto stěrače vítězí. 

ÚCHYTY STĚRAČŮ, jejich montáž, jejich konstrukce

V dřívější době výrobci používali jeden tvar úchytů, tzv. hák (na obrázku č.1). Postupem času si však automobilky začly vyvíjet nové typy. Těžko říct, jestli byla priorita v inovaci pro ulehčení montáže, nebo pro to, aby zákazníkům nákup stěžily a více na svých originálních stěračích vydělaly. Pojďme se tedy podívat, jaké typy dnes můžeme na trhu najít.

V případě, že kupujete univerzální stěrače, které jsou již v dnešní době nabízeny s adaptéry pro dané vozy, je potřeba tento úchyt znát. Naštěstí náš eshop umožňuje koupit stěrače pro konkrétní typ vozu, tudíž se zjišťováním adaptéru nemusíte zabývat a stěrače můžete pohodlně nakoupit. V odkaze níže naleznete pouze stěrače pro zahraniční vozy, pro vozy Škoda musíte hledat v kategorii AUTODOPLŇKY ŠKODA. 

Přesné stěrače pro konkrétní zahraniční vůz naleznete ZDE.

GUMIČKY DO STĚRAČŮ, vyplatí se vyměnit za nové, nebo je lepší pořídit nové stěrače?

Jednou z možností, jak zlepšit stírací účinek stěračů je výměna gumičky. Na prodejně je to velmi prodávaný a oblíbený artikl. Pokud však můžeme zákaznikovi poradit, je lepší když si připlatí za stěrače nové. Problém totiž nemusí být pouze ve stírací gumě, ale celé konstrukci stěrače. U klasických kovových stěračů mohou být vychozené čepy a tím vznikne nedostatečný přítlak, který nová gumička nezachrání. U flatových je to stejný případ, konstrukce může být ochablá a nevyvíjí patřičný tlak. Tímto však výměnu nechceme hanit, je to individuální a někteří ze zákazníků provádějí výměnu gumičky na stejném stěrači i 2x. 

Často kladená otázka je. Jsou lepší klasické gumy, silikonové nebo grafitové. Zde neexistuje jednoznačná odpověď. Každý má jiné zkušenosti. Pozor ještě na kompatibilitu gumiček, všechny gumičky nemusí pasovat. Nejlepší je, když zvolíte gumičky stejného výrobce. Chtěli jsme do nabídky zařadit gumičky pro stěrač BOSCH Aerotwin, cena je však natolik vysoká, že se jednoznačně vyplatí koupit stěrače nové.

Dole na obrázku máte doporučení, kdy stěrače měnit za nové.

TEKUTÉ STĚRAČE a jejich vlastnosti

Tekuté stěrače jsou moderním přípravkem na ošetření skel. Nanesením vznikne tenký neviditelný film, který odpuzuje vodu i nečistoty, má samočistící schopnost a celkově pomáhají s údržbou oken. Hlavní devízou tekutých stěračů jsou ale již zmíněné hydrofóbní vlastnosti. V praxi to znamená, že za deště při rychlosti od cca 50 km/h nemusíte zapínat stěrače a voda sama rychle odtéká z čelního skla.

Výhody tekutých stěračů v bodech:

  • zajišťují lepší viditelnost přes čelní okno za deště
  • přípravek je preventivní v oblasti bezpečnosti
  • ošetřený povrch snižuje přilnavost hmyzu a ulehčí jeho odstranění
  • omezuje za deště v noci oslnění protijedoucích automobilů
  • snadná aplikace
  • v určitých situacích není potřeba používat stěrače

 

JAK O STĚRAČE PEČOVAT a udržet je v kondici

Obecně se říká, že životnost stěračů je jeden rok. Životnost stěrače závisí na těchto hlavních faktorech:

  • kolikrát stěrač za svou službu setře sklo
  • kolik kilometrů se s vozem najezdilo
  • jak moc byl stěrač vystaven UV záření
  • jak často se guma stěrače otře vlhkým hadrem
  • jestli používáte tekuté stěrače nebo jiné např. NANO ochranné povlaky skla
  • jaké je zacházení se zmrzlým stěračem 
  • jakou značku a kvalitu pořídíte
  • jak kvalitní používáte kapalinu do ostřikovačů

 

Pro údržbu gumiček si můžete pořídit některý z produktů.

1. Přípravek na údržbu gumiček stěračů (v nabídce bude od 10.10. 2020)

2. Renovátor stíracích lišt

3. Návleky na stěrače jako ochrana před mrazem a UV zářením

 

KAPALINY DO OSTŘIKOVAČŮ, rozdíly ve kvalitě a proč si připlatit

Kapaliny do ostřikovačů bychom také zařadili mezi TOP 5 nejprodávanějších produktů na prodejně jako stěrače. I zde se kvalita pochopitelně liší a ze zkušenosti víme, že se na trhu objevují velmi levné no name kapaliny, které sice nádobku ostřikovačů pečlivě naplní, ale co dál?

Kapaliny ostřikovačů máme letní a zimní.

U letních kapalin ostřikovačů je nejdůležitější čistící schopnost. Při jízdě na dálnici velkou čistící schopnost oceníte, zaschlý hmyz velmi silně ulpívá na skle a jízda se stává s každým kilometrem nepříjemná. Všechny naše kapaliny jsou od renomovaných výrobců, proto s žádnou nemůžete udělat chybu. Prémiové kapaliny Sonax perfektně odstraňují hmyz, olej, saze, silikon a nebezpečně oslňující filmy. Zároveň jsou šetrné ke stěračům a okolním gumám jako je těsnění skla. Tyto kapaliny lze pořídit již naředěné, nebo investovat do koncentrátu, který zabere minimum místa a kapalinu si můžete míchat sami. Koncentrátem uděláte také něco pro přírodu, protože eliminujete velkou spotřebu plastů. 

Na zimní kapaliny jsou požadavky náročnější. Čistící účinek je také velmi důležitý, jako u letních, zde však větší váhu hraje bod tuhnutí. Dnešní zimy již nejsou jako dřív, tzn., že by nám mohla vystačit i -20°C, problém však může nastat, když nemáte zahřáte sklo a po nastříkání kapaliny se vám začne na čelním skle tvořit námraza. Ta pak může zabránit v jízdě, protože ji stěrače nestačí setřít. Zde bychom chtěli říci, ať si dáte pozor opět na levnější kapaliny, kde údaje nemusí souhlasit. Naše kapaliny jako Sonax, Sheron a Carlson jsou zárukou jistoty. 


NÁŠ TIP: Pokud se vám mlží čelní okno zevnitř a špatně vidíte, doporučujeme si pořídit odvlhčovač do auta. ČLÁNEK o nich si můžete přečíst ZDE.