hledat
E-shop Online Offline Po-Pá: 06:30 - 15:30

Online Offline +420 724 844 471

Prodejna Online Offline Po-Pá: 08:00 - 17:00 So: 08:00 - 12:00

Online Offline +420 727 895 291

V nákupním košíku zatím žádný autodoplněk nemáte.
Zobrazit katalog

Specialista  na autodoplňky v  Ostravě

E-shop Online Offline Po-Pá: 06:30 - 15:30

Online Offline +420 724 844 471

Prodejna Online Offline Po-Pá: 08:00 - 17:00 So: 08:00 - 12:00

Online Offline +420 727 895 291

Jak správně pečovat o autobaterii?


AUTOBATERIE a zima

Autobaterie v zimě trpí nízkými teplotami. Vybitá autobaterie dokáže zamrznout už při několika málo stupních pod nulou (hrozí i roztržení autobaterie). Nabité autobaterii nevadí ani mrazy několik desítek stupňů pod nulou. Pokud jezdíte delší trasy, baterie se zvládá sama dobít prostřednictvím alternátoru. Pokud však máte v zimě častější starty, nebo jezdíte kratší trasy, baterie nestíhá doplnit celou kapacitu, kterou vydá na nastartování motoru. V těchto okamžicích je dobré baterii častěji kontrolovat a dobíjet. Nejjednodušší orientační test kapacity baterie je možný prostým změřením napětí baterie a vyhodnotit dle přiložené tabulky (měření provádíme, když je baterie v klidu, tedy několik hodin po jízdě).
 

AUTOBATERIE a léto

Mnoho lidí se mylně domnívá, že autobaterie je v létě v bezpečí, to však není tak úplně pravda. Při vysokých letních teplotách, autobaterie trpí větším samovybíjením. V případě že autobaterii nedobíjíme dlouhými jízdami, nebo ji nekontrolujeme a nedobíjíme nabíječkou, může u baterie vlivem samovybíjení dojít až k celkovému vybití a nízkým hodnotám kapacity. Jestliže baterie při hlubokém vybití není ihned nabitá, dochází k sulfataci desek. Zcela vybité Ca/Ca baterii stačí k úplnému zničení i jediný den. Autobaterii je důležité kontrolovat i v létě. Baterie, která přes léto takto trpí projeví svou sníženou kapacitu právě v zimě.

Z těchto důvodů se Vám určitě vyplatí autobaterie poctivě a správně kontrolovat, dobíjet a udržovat hladinu elektrolytu jak v létě, tak v zimě. Každé hluboké vybití autobaterie a promrznutí snižuje kapacitu a zkracuje životnost autobaterie, nebo ji ihned nenávratně zničí. 
POZOR: U moderních akumulátorů EFB a AGM platí, že trvalým nabitím pod 12,4 V (50%) baterii zničíte. Na mnohých je to i vyznačeno.


Automobil na HOMEOFFICE

Akumulátory, které vydrží 5 a více let, na které jsme byli doposud zvyklí, jsou již dávnou minulostí. Zvykli jsme si na přepych moderních automobilů, které jsou vybaveny nespočetnou řadou elektroniky a to si sebou přínáší novou daň. Při koupi nového vozu či nové autobaterie se nemůžeme spoléhat na to, že nám baterie sama o sobě a bez námahy vydrží několik let. Pozor si dávejme především na automobily, ať už zcela nové, či starší řady, které se jen tak na cestu nedostanou (jezdí krátké a ne moc časté trasy). Krásným příkladem je březen - květen roku 2020, který přinesl mnoho změn do profesních i osobních životů lidí a pocítíly to také osobní automobily. Lidé na takzvaném "homeoffice" (práce z domu), kteří za běžného režimu byli zvyklí vyjíždět každý den do práce, ať už do nedaleké vesnice, nebo delší trasu, si nyní navykli zůstat doma. To zapříčinilo i to, že většina osobních automobilů byla odstavena na parkovištích a nevyužívána.
Automobil, který dlouho stojí, stále odebírá určité procento kapacity baterie a ta, jelikož nemá možnost se sama dobíjet se ve velmi krátké chvíli může vybít a nenávratně zničit. V tomto případě může jít i o řadu týdnů, proto doporučujeme v době nevyužívání vozidla baterii alespoň 1x za 14 dní kontrolovat a dobíjet.

 

DŮLEŽITÁ JE SPRÁVNÁ PÉČE O BATERII

Baterii alespoň čtyřikrát ročně dobijte externím dobíječem i u vozů staršího provedení. Doporučujeme modernější nabíječky s inteligentní charakteristikou: CTEK, Victron, Bosch.

U aut se systémem stop-start a takzvaným inteligentním dobíjením, u nichž nikdy nevíte, zda baterku sama za jízdy dobila, či zrovna šetřila emise CO2, dobíjejte i každý měsíc. Pokud nemáte možnost dobíjení, alespoň kontroluje stav baterie vozidla (100% = 12,6 V). Při jízdě pokud možno brzděte motorem. V tu chvíli se dobíjí maximálně. Pokud plachtíte s vyřazenou rychlostí a poté zastavíte brzdou, je dobíjení velmi slabé.

Jednou ročně, tedy každé čtvrté dobíjení, spusťte na nabíječce rekondiční program se závěrečným promícháním elektrolytu krátkým vyšším napětím, kdy na chvíli začne plynovat. Zabráníte tak takzvané stratifikaci elektrolytu, kdy ten hustší má tendenci sedat níže. Toto platí pro akumulátory zaplavené a EFB, nikoliv pro AGM.

Na pravidelný servis jezděte tam, kde auto po dobu opravy připojují na externí zdroj. POZOR! Nejde o obyčejnou nabíječku na 5 A, ale robustní a mnohem dražší zařízení schopné dávat autu stabilních 12,8 V i při proudu 60 A.

Velké spotřebiče v automobilu užívejte s rozumem a včas je vypněte, když už splnily svoji roli. Zapnuté elektrické vyhřívání čelního skla či sedačka spolujezdce i po jeho vystoupení způsobí, že alternátor za danou jízdu baterii vůbec nenabije.

Ideální teplota pro skladování akumulátoru je 5 až 15 stupňů. Vyšší teploty zrychlují chemické reakce, tedy i ty, které způsobují stárnutí akumulátoru.

Výměnu baterie moderního vozu svěřte servisu. Jednotce řízení spotřeby energie je nutné diagnostikou oznámit, aby si zvětšila cykly vybíjení a nabíjení podle konkrétní kapacity nového akumulátoru. Když se k baterce bude chovat stále jako k původní opotřebené (hodně malých cyklů), rychle ji zničí.

 


DOBÍJENÍ AUTOBATERIE V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ

Stav nabití

100%

70%

50%

25%

Hustota elektrolytu

1,28 g/cm3

1,23 g/cm3

1,19 g/cm3

1,14 g/cm3

Napětí baterie

Více jak 12,6V

12,4 - 12,54V

12,24 - 12,4 V

11,88 - 12,18V

 

V případě že napětí autobaterie klesne pod 12,5V, je nutno baterii dobít. Při poklesu napětí k 11V je velmi složité akumulátory Ca/Ca správně nabít, vyžadují speciální postupy následného nabíjení, kterých nejsou levné hobby nabíječe schopné. 
Při klesnutí kapacity baterie pod 11,88V můžete baterii nenávratně zničit!

Nabíječku připojujte nejdříve k autobaterii a poté ke zdroji střídavého proudu. Odpojte ji v opačném pořadí. Při nabíjení nesmí elektrolyt vytékat z článků. Teplota autobaterie nesmí překročit 40°C. Po skončení nabíjení překontrolujte stav baterie. Systematické přebíjení nebo nedobíjení autobaterii škodí a zkracuje životnost. Baterii nabíjíme proudem  0,1 kapacity do plného stavu (baterii 44Ah nabíjíme 4,4 A - baterii budeme nabíjet 10 hodin (4.4A * 10h = 44Ah kapacity)

Plně - hluboce vybitou baterii je zapotřebí dobít v co nejkratším možném čase, jinak dojde k nevratnému poškození baterie - baterie trvale udržovaná v nedostatečně nabitém stavu se ničí (sulfatuje), její plná kapacita se nedá obnovit, taktéž nelze obnovit plnou kapacitu baterie, která byla v provozu při nízké hladině elektrolytu, pod bodem minima

U nabité baterie naměříme pomocí voltmetru více jak 12,6 V, elektrolyt vykazuje hustotu 1,28g/cm3
Stav plného nabití je potvrzen, pokud se dosažené hodnoty hustoty a napětí nemění ani po měření za další dvě hodiny

Autobaterie technologie Ca/Ca nabíjíme klasickou nabíječkou s možností regulace výšky nabíjecího proudu, nebo automatickou nabíječkou která sama nastavuje a hlídá výšku nabíjecího proudu

Nabíjet baterie typu AGM, GEL lze pouze nabíječi, které mají režim pro nabíjení akumulátorů AGM/GEL

 

LIKVIDACE POUŽITÉ BATERIE

Baterie je nebezpečný odpad - obsahuje převážně olovo a kyselinu sírovou. Použitou autobaterii vždy předejte k ekologické likvidaci odborné firmě, nebo vašemu dodavateli. Baterii k likvidaci bez výkupu můžete odevzdat i na naší prodejně.

 


NAŠE NABÍDKA TESTERŮ NA AUTOBATERIE

NAŠE NABÍDKA NABÍJEČEK AUTOBATERIÍ

 

Máte zájem se dozvědět o bateriích něco více? Můžete pokračovat na další článek --> TYPY BATERIÍ A NABÍJEČEK